רון פלר (ז"ל) - גיבור מלחמות ישראל, אביו של רמי פלר

רון פלר (ז"ל) – אביו של רמי פלר

חייו של רון פלר החלו בשנת 1928 כשנולד בתל אביב לאימו הדסה ולאביו זאב. האב שימש כמזכיר מועצת הפועלים בתל אביב. פלר הצעיר למד בקיבוץ גבעת השלושה בבית הספר המחוזי על שם רוזה כהן ובמקווה ישראל.  היה פעיל ב"הגנה", ובמלחמת העצמאות שירת בגדוד 53 בחטיבת גבעתי. סמל רון פלר זכה באות גיבור ישראל בשל החלק המרכזי בו נטל בקרב לסיום התקפת המצרים על כרתיה ביולי 1948. באותה מתקפה שבה שני טנקים מצריים הבקיעו את הקווים, התקדם פלר בזחילה לעבר הטנקים, לאור היום. כשהגיע לטווח של כ-50 מטרים מהטנקים, לאחר כחצי שעה, הפעיל את כלי הנשק שבידו "פיאט", ולאחר הירייה הראשונה, המטירו עליו הטנקים אש. למרות זאת, הוא דרך שוב את כלי הנשק, ירה ופגע בטנק והוציא אותו מכלל פעולה. הטנק השני נסוג לאחור. בגין פעולה זו נשברה באותו יום התקפת המצרים.

ד"ר רון פלר עמד בראש המחלקה לטיפול בתוצרת חקלאית בטכניון משנת 1972, לאחר שסיים את לימודי הדוקטורט בטכניון, ושימש גם חבר בסגל הפקולטה לחקלאות של האוניברסיטה העברית כשלימד נושאים בתחום המיכון החקלאי והטיפול בתוצרת חקלאית.

ב-1953 סיים פלר בהצטיינות לימודי מוסמך בטכניון בתחום הנדסת מכונות והתקבל לעבודה במוסד ללימודי הנדסה חקלאית.

בשנת 1955 התמנה פלר לסגן מנהל המכון לציוד חקלאי שהוקם בטכניון, ועסק בפיתוח ציוד חקלאי בהתאם לתנאים בארץ. ב-1956 נשלח פלר להשתלמות באוניברסיטת קליפורניה – דייויס. וסיים שם תואר שני. שנה לאחר מכן חזר לארץ והחל לעבוד כמרצה בטכניון ומ-1959 במכון וולקני. בשנת 1965 כשהמכון לציוד חקלאי עבר לחסות המכון הוולקני, פלר מונה לעמוד בראשו. וכאמור, ב-1972 עמד בראש המחלקה לטיפול בתוצרת חקלאית. בשנת 1993 פרש פלר לגמלאות.

פלר גם רשם 12 פטנטים שזיכו אותו ב-7 פרסי ממציאים, כמו מכונה להפרדה של קש ועלים; שיטה לזיבול נוזלי; שיטה ממוכנה להפרדה בין רגבי אדמה ואבנים לבין התוצרת החקלאית (למשל, תפוחי אדמה). שיטה זו אפשרה להשתמש בקרקע מסולעת מבלי שיהיה צורך בהפרדה ידנית כמעט בלתי ישימה.

פלר קיבל את פרס העבודה של ההסתדרות ב-1967 עבור פעילותו להקלת מיון אגוזי אדמה, הוזמן במשך השנים לפרויקטים שונים, היה יועץ מומחה לאו"ם והשתתף בתוכניות פיתוח גם במדגסקר ב-1968 וגם בסין ב-1991. הוא גם שימש כפרופסור אורח במוסדות שונים בארה"ב ובאוסטרליה, וסייע להקים מעבדה לטיפול בתוצרת חקלאית.

פרס מקומי מטעם המועצה למחקר ולפיתוח של פירות יבשים באוסטרליה מוענק על שמו מדי שנה, כאות הוקרה על תרומתו לניקוי פירות יבשים מחומרים זרים. בשנת 1986 הוא זכה בפרס מטעם האגודה האמריקאית להנדסה חקלאית.

פלר, שהלך לעולמו בשנת 2012, היה נשוי לחביבה ואב ל-3 ילדים שכולם חזרו בתשובה, בנו רמי פלר הוא מנכ"ל RCS-Rampal Cellular Stockmarket.