הכמיהה אל המעמקים על-ידי רמי פלר

תקציר "הכמיהה אל המעמקים" על-ידי רמי פלר וד"ר בועז כספי

על ספרם של ד"ר בועז כספי ורמי פלר, הכמיהה אל המעמקים, מסע אל תוך מנגנוני הנפש, בהוצאת מודן.

הספר, הוא סיפור מופלא על מסע אל מנגנוני הנפש, על עימותים פיסיים, אינטלקטואלים ורוחניים. הקורא ימצא את עצמו במהלך הקריאה מתמודד עם שאלות שעוסקות בעצם קיומו.

הספר מתאר את חקר תופעת הכיתות המיסטיות שמתפשטות בצה"ל. את המחקר מוביל ד"ר יוסי זמר, מרצה לפסיכולוגיה, לפי בקשת המודיעין הישראלי.

ד"ר זמר ועמיתיו מצליחים לחשוף את התורות הסודיות של הכיתות ואת שיטות הפעולה שלהם שמערערות את הנחות היסוד של התרבות המערבית ושל הפסיכולוגיה עצמה. תוך כדי התהליך החבורה מתעמתת עם עולם שמעדיף להסתיר ולהסוות את המהות האמתית שלו.

הספר מבוסס על מידע עובדתי ונסמך גם על דוח תעסה-גלזר, דוח הוועדה הבין-משרדית לבדיקת נושא הכתות בישראל, ינואר 1987. דוח תעסה-גלזר כולל חומרים שנאספו ורוכזו במשך חמש שנים כולל דוחות דומים שנערכו ברחבי העולם. אנשי מקצוע רבים עמלו על הכנת דוח זה, כולל נציגי משרדי ממשלה, ראש מחלקת בריאות הנפש בצה"ל וראש מחלקת חקירות במשטרת ישראל.

הספר מתאר בין היתר שיטות שבהן לוכדות הכתות את הנאמנים להן. לדוגמה על תפקידה של המנטרה בזמן המדיטציה (עמ' 294-293):

"לאדם יש כמה חושים, יותר מחמישה, שקולטים כל הזמן גירויים מן החוץ… אי אפשר לחוש רגיעה מלאה כל עוד מערך הקליטה הענקי הזה דרוך ופועל, ומזרים אליך זרם בלתי פוסק של אינפורמציה. כדי להיות רגוע אתה מוכרח לחסום אותו.

אחת הדרכים לכך היא הזרמה מונוטונית של גירוי קבוע ויציב שאין בו שום מסר, לא טכני ולא רגשי. הוא אינו מאיים, אינו מעורר, אינו מוסר שום דבר, אלא מספק לחושים גירוי חסר תוכן וממלא אותם, ואינו מאפשר את חדירתם של גירויים אחרים באותה שעה. לאט לאט מגיעים החושים למסקנה שאין הכרח שיישארו ערניים. הגירוי המונוטוני מרדים אותם, והם הולכים ומתכנסים לתוך עצמם. רק ההכרה הפנימית ערה, אבל היא אינה עסוקה בחומר שנקלט מן החוץ, וגם לא במחשבה מבפנים. אסור במפורש לעסוק במחשבה בשום נושא. במצב הזה ההכרה דומה למנוע של מכונית שעומדת ברמזור אדום, המנוע עובד בסיבובי סרק ואינו עושה דבר. זהו מצבו של המודט בשעת המדיטציה שלו. בצורה דומה מרדימה אמא את התינוק שלה, כשהיא שרה לו שיר ערש שקט ומנענעת את עריסתו בעדינות ובקצב קבוע. היא סותמת את כל ערוצי הקליטה שלו באינפורמציה ריקה."

לגבי הצד האישי של מילת המנטרה המורה יספר לך: "…שהמילה הסודית מיועדת לך בלבד ומותאמת לאישיותך המיוחדת תוך התייעצות עם ראש הכת והמורה העליון שלה, הוד קדושתו המהרישי. מי שרגיל שמאכילים אותו קש קונה את ההסבר הזה בלי בעיות. כאילו מעיון בשאלון שמילאת כשנרשמת לקורס, יכול מדריך קורס לעמוד על המיוחד באישיותך ולבחור לך מילה המתאימה רק לך, וכאילו למהרישי אין מה לעשות חוץ מלהתעסק בייעוץ לבחירת המנטרה המתאימה לכל המודטים הפזורים בכול העולם."

לבירור בדבר היכן ניתן לשיג את הספר של רמי פלר וד"ר בועז כספי באתר ReBooks.

הספר באתר "סימניה".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים